25 jaar Gilde Rotterdam
Gilde Rotterdam bestaat dit jaar 25 jaar en daar wordt op verschillende
momenten aandacht aan besteed.
Elke keer wordt een onderdeel van Gilde Rotterdam belicht.
Op 19 april werden de schijnwerpers op het wandelen gericht.
Op die dag kwamen afgevaardigden van de 63 Gilden uit het hele land en
het bestuur van Gilde Nederland naar Rotterdam om een stadswandeling
en een vaartocht door de Rotterdamse haven te maken.
Op de boot werd het eerste exemplaar van het
wandelgidsje van Gilde Rotterdam, waarvoor burgemeester Aboutaleb
het voorwoord heeft geschreven, uitgereikt.
Zie het uitgebreidere verslag.
Op 11 juli lag het accent op de vele verschillende activiteiten waar de
aanbieders uit de Gilde-Gids hulp en begeleiding bij bieden. Deze
activiteitendag vond plaats op de werf van ′De Delft′.
Zie verder het verslag.
Als afsluiting van de jubileum-viering is er een
High Tea gehouden voor alle aanbieders.
Een korte terugblik op 25 jaar Gilde Rotterdam
Met een pagina in de Havenloods, waarop het volledige aanbod in een oogopslag te zien was, startte Gilde Rotterdam in 1986 zijn activiteiten. In een tijd waarin veel mensen al dan niet gedwongen vervroegd stopten met werken, ontstond het idee om de kennis en ervaring van 50-plussers niet onbenut te laten. Door middel van kleine advertenties, dat waren er bij de start 25, maakten evenzoveel vrijwilligers hun aanbod bekend. Rotterdammers en non-profitorganisaties die meer wilden weten over tuinieren, het maken van kaarten of de Surinaamse cultuur, konden via Gilde met de vrijwilliger van het gekozen aanbod in contact worden gebracht.
Het aanbod van Gilde is in de loop der tijd gegroeid en veranderd. Het is met de tijd meegegaan. Kortdurende hulp bij computerproblemen, counseling en vluchtsimulatie laten dat zien. Maar daarnaast kan er nog steeds van klassiekers als frivolité en handwerken gebruikt worden gemaakt.
Een grote groei heeft Gilde gemaakt door twee andere kernactiviteiten: de stadswandelingen (in 1989 gestart) en de taalhulp aan anderstaligen (in 1992 gestart). Op dit moment biedt Gilde 33 verschillende stadswandelingen aan, waarvan op jaarbasis zo’n 4300 mensen gebruik maken. En met de taalhulpactiviteiten houden zo’n 320 anderstaligen zich, onder begeleiding van een vrijwilliger, een jaar of langer bezig met het verbeteren van hun Nederlands.
Bij elkaar opgeteld zijn er in de afgelopen 24 jaar meer dan 1400 vrijwilligers op enig moment bij Gilde aangesloten geweest. Op dit moment zijn er ruim 300 vrijwilligers actief. Opvallend is dat steeds meer van die vrijwilligers het vrijwilligerswerk combineren met een reguliere baan.
Sandro Toma